Subiectul III
Un corp de masă m = 2kg este lansat în sus de-a lungul unui plan înclinat de unghi a = 45°, cu viteza iniţială vo=5m/s. Corpul
revine în punctul de lansare cu viteza v = 3m/s. Determinați: a. energia cinetică a
corpului în momentul lansării; b. lucrul mecanic efectuat
de forţele de frecare ce acţionează asupra corpului din momentul lansării, până
în momentul revenirii în punctul iniţial; c. înălţimea maximă
atinsă de corp faţă de punctul de lansare; d. coeficientul de frecare la alunecare dintre corp şi planul înclinat.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!