Un elev de clasa a V - a cumpărat de la o librărie 5 pixuri, 4 creioane şi 6 caiete pentru care a plătit 53 lei. A doua oară a cumpărat 4 pixuri, 5 creioane şi 4 caiete pentru care a plătit 42 lei, iar a treia oară a cumpărat 9 pixuri, 9 creioane şi 5 caiete pentru care a plătit 70 lei. Aflaţi cât costă un pix, un creion şi un caiet ştiind că preţurile au fost aceleaşi de fiecare dată.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!