👤

O cantitate de apă cu masa de 500g și cu temperatura de 15 grade Celsius se află într-un vas de alamă. Calculează căldura pe care o primește pentru a se vaporiza doar 100g de apă. Se dă căldura specifică pentru apă c(apa)=4180J/kg×K , căldura specifică pentru alamă c(alama)=0,4kJ/kg×K, căldura latentă specifică de vaporizare  λv=2300 kJ/kg.​