. Un circuit RLC paralel este format dintr-un condensator cu capacitatea variabilă, o bobină ideală cu inductanța L= 100μH și un rezistor cu rezistența R=10Ω. Circuitul se alimentează de la un generator de curent alternativ cu frecvența ν= 10kHz și care furnizează un curent electric cu intensitatea efectivă I=20mA. Să se afle:
a. valoarea capacității condensatorului pentru care puterea disipată în rezistor este maximă (π2=10)
b. valoarea capacităților C1 și C2 ale condensatorului variabil pentru care puterea disipată în rezistor este egală cu jumătate din puterea maximă
c. valoarea puterii maxime disipată în rezistor
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!