3. Violetei îi plac jucăriile de pluș. Ea intră într-un magazin și îşi face nişte calcule. Dacă ar cumpăra 2 pisicuțe, 3 ursuleți și 4 căţeluşi, ar plăti 71 de lei. În magazin intră şi Cornelia, care, pentru 2 pisicuțe, 3 ursuleți şi 7 cățeluși, plăteşte 95 de lei. Cati lei costă fiecare jucărie, dacă un ursuleț costă cu 3 lei mai mult decât o pisicuţă?Va rog mult!Prin metoda comparatiei si cu intrebari!Plss!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!