7. Într-un balon de sticlă, având volumul V= 16,621 se află azot (N = 28 kg/kmol) la presiunea p = 2•105 N/m². Calculează variația energiei interne, căldura primită şi lucrul mecanic dacă balonul este încălzit cu 100 °C, temperatura inițială fiind de 27 °C.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!