Un corp cu masă m =500 g aflat pe un plan orizontal este pus în mişcare rectilinie uniformă prin tragere cu ajutorul unui resort orizontal care are constanta elastic k = 50 N/m şi este întins cu Xo = 1 cm. Să se afle: Ę k a. coeficientul de frecare b. acceleraţia corpului când alungirea resortului este x=3x0 c. alungirea resortului, dacă corpul este tras accelerat pe acelaşi plan orizontal cu acceleraţia a₁=0,83 m/s² cu ajutorul resortului care formează cu orizontala un unghi α =30°
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!