17. Să se calculeze valoarea acceleraţiei
a cu care se mişcă sistemul din fig. 3.
F
m
a
Fig. 3
Corpurile au aceeaşi masă m=1 kg şi
se deplasează cu frecare sub acţiunea
unei forte F=10 N a cărei direcţie
face unghiul a=30° cu orizontala.
Valoarea coeficientului de frecare
este μ=0,2 şi g=10 m/s².
R: 1,22 m/s².
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!