Examinăm şi completăm Pentru sărbătorile de iarnă, o familie a cumpărat un trei găini şi cinci prepelite. Se ştie că o prepeliță o gâscă, curcan, costă cât o gâscă şi două găini, o gâscă - cât o găină şi încă costă 32 de lei. Cât costă toată cumpărătura, dacă curcanul e lei, iar o găină - cât trei prepelite. 20 de Rezolvare: Pentru a rezolva problema, acceptăm ca unitate pretul prepeliței. Atunci, pentru o prepeliță se va plăti 3 32=96 (lei). Pentru o gâscă 396+20= Pentru un curcan: (lei). Suma tuturor plăților va fi: + Răspuns: lei. +2.96= + 20 = (lei). +3.96+5 32= (lei).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Informatică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!