La bornele unui generator electric de curent continuu,cu E=100 ,V,r=10 Ohm se conectează un consumator .Intensitatea curentului electric prin circuit este =2A .Calculează valoarea rezistentei electrice a consumatorului va rog ajutați ma !!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!