1. Un satelit artificial este lansat pe o traiectorie stabila in jurul Pamantului la o inaltime h=800km. Sa se calculeze viteza ce trebuie imprimata satelit ului respective.
Se dau: R = 6400km si g. = 9,81m/s?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!