👤

Problemă rezolvată În cadrul unui joc olimpic numit curling, sunt lansate pe gheaţă, către o țintă, corpuri grele din granit. O piatră de curling are Imasa m = 20 kg şi este lansată de unul dintre concurenți cu o viteză de modul vo = 2 m/s. Coeficientul de frecare din- "=0,008, iar acceleraţia gravitaţională se poate considera g=10 N/kg. Dupà lansare, piatra tre piatră şi gheată este considerat constant şi are valoarea s-a deplasat rectiliniu încetinit şi s-a oprit după ce a parcurs distanta d = 25 m. a Calculează energia cinetică a pietrei de curling imediat după lansare. b Identifică forțele care acționează asupra pietrei în timpul alunecării pe gheaţă şi repre- zintă-le grafic. Calculează lucrul mecanic efectuat de fiecare forță în parte, cât şi lucrul mecanic total ce acționează asupra pietrei în timpul deplasării pe gheață. d Găseşte relația de legătură dintre variația energiei cinetice a pietrei şi lucrul mecanic total efectuat asupra ei în timpul deplasării. C Rezolvare _m.v₂2²= a Energia cinetică a pietrei imediat după lansare: E = b Forţele ce acționează asupra pietrei sunt reprezentate 2 în desenul alăturat. c Lucrul mecanic efectuat de greutate: LG-d.cos 90° = m.g.d cos 90° = 200N-25m 0 = 0 J. Lucrul mecanic efectuat de normală: L=N-d-cos 90° = 200N-25m 0= 0 J. Lucrul mecanic al forței de frecare este: L= F d-cos180° = μ·N·d-(-1) = 0,008-200N-25m (-1) = -40 3. Lucrul mecanic total efectuat asupra pietrei este: Lietad = LF₁ + LG + LN = -40 J. d Variația energiei cinetice a pietrei este: AE =0-- -=-40 J, iar lucrul mecanic tota efectuat asupra pietrei în timpul deplasării, de la lansare până la oprire, are valoare= Letal = -40 J. Se observă că cele două mărimi fizice sunt egale: AE = Ltotal m.v² 2 = 40 J. N V O E li: C G​