7.9. O maşină cu masa m=1000kg pleacă din repaus cu
acceleraţia a=1,5m/s². Cunoscând că forţele de rezistentá
reprezintă 1% din greutatea maşinii determinaţi lucrul mecanic
efectuat de motorul maşinii pe distanţa d=192m precum şi
puterea medie dezvoltată de acesta.
Acestea trebuie să fie răspunsurile: L=307,2kJ; P=19,2kW.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!