Pe un plan inclinat cu lungimea / = 60 cm şi înălțimea h = 30 cm, se află un corp cu masa m = 3 kg. Considerând frecarea neglijabilă, calculați forța care ţine corpul pe planul înclinat. Dau coroana și 100 puncte
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!