Fie circuitul din figura 2.3.6, în care se cunosc R1=6, R2=4, E= 24V, r=1 si U1=12V.
Să se afle:
a) tensiunea electrică pe rezistența R2
b) intensitatea curentului care circulă prin baterie
c) valoarea rezistenței R3
