Va rog ajutați-mă repede
Plssss
Consideram corpurile de masa m1=2kg ,m2=3 kg . Corpul de m2 este trecut peste un scripeți . Coeficientul de frecare dintre corpul m1 și suprafața este miu y=0,2
a) reprezentați forțele ce acționează asupra celor doua corpuri
b) Calculați accelerația
c) Calculați tensiunea in firul de legătura
Am făcut eu desenul
