👤

ladă cu materiale de construcție este ridicată uniform pe o rampă, în remorca unui camion. Lada are masa m = 60 kg, înălțimea rampei este h = 50 cm, iar lungimea, de l = 2.2 m. Știind că valoarea coeficientului de frecare la alunecare dintre rampă și ladă are valoarea μ = 0.5, iar accelerația gravitațională se consideră g = 10 N/kg, determină:
) sinα =
.

b) cosα =
.

c) Gt =
N.

d) Gn =
N.

e) Ff =
N.

f) F =
N.

g) Lu =
J.

h) Lc =
J.

i) η =


Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari