calculati caldura necesara unei bucati de gheata de masa m=2 kg aflata la o temperatura de t1-25°C, pentru a obtine apa cu temperatura t2=30°C. [caldura specifica apei=J/Kg•K; caldura specifica ghetii= 2090 J/Kg•K; landa g=335 Kj/Kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!