Un generator electric de curent continuu debitează în circuitul exterior aceeaşi putere P=4W dacă, la borne, se conectează un rezistor R₁ = 0,01 2 sau un rezistor R, = 100 ohmi Determină: a valoarea rezistenței interne a generatorului; b randamentul circuitului, dacă la borne este cuplat, în locul rezistorilor anteriori, un alt rezistor cu rezistența electrică R indice 3 = 2 ohmi; c energia electrică disipată pe rezistorul R3, în condițiile punctului b, timp de o oră; d valoarea maximă a puterii pe care sursa o poate debita în circuitul exterior, dacă rezis tenţa acestuia are o valoare convenabil aleasă. dau coroana și 50 de puncte
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!