DAU COROANAAAQQQQQAAAAAA
I.12.24. Corpul de masă m = 2,0 kg se mişcă uniform, pe o suprafaţă orizontală, sub acţiunea forţei F, orientată sub unghiul a = 60° cu orizontala. Coeficientul de frecare dintre corp şi suprafaţă este μ = 0,20. Determinaţi lucrul mecanic efectuat de : greutate, forţa de reacţiune a suportului, forţa de frecare şi forţa F când corpul parcurge Ax = = 1,0 m.
