5.9. Scândura omogenă AB din fi- A gura 5.9 are densitatea p = 0,6 g/cm³ si dimensiunile L = 4 m, l = 25 cm, h = 40 mm. La capătul A al scân- durii este aşezat un corp de greutate G= 120 N, a cărui lungime este a = 20 cm. a) Determină distanţa x la care trebuie așezat reazemul, pentru ca scândura să fie în echilibru. b) Cu ce forță acționează reazemul asupra scândurii? x 77837 L Fig. 5.9 B
