O cantitate constantă de gaz ideal mo- noatomic ocupând inițial volumul V₁=2dm³ la presiunea p₁=3,2.105 Pa se destinde adiabatic până când presiunea sa devine p₂ = 104 Pa. Calculați pentru acest 3 proces: a) variația energiei interne; b) lucrul mecanic; c) căldura.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!