Figura II.45 2.152. De un capăt al unei sfori este legată o ladă cu masa mi m2 m₂ = 8 kg, iar la celălalt capăt, o găleată goală cu masa 400 g (figura II.46). În găleată, se toarnă apă sub forma unui jet continuu şi uniform, cu debitul D, = 50 cm³/s, până când lada începe să se deplaseze. Coeficientul de frecare dintre ladă şi planul orizontal este µ = 0,2. Se neglijează frecarea de la scrie- pete. Se consideră g = 10 N/kg. a) Stabiliți prin calcule faptul că lada era inițial în repaus. b) Găsiți durata turnării apei. c) Trasați graficul dependenței de timp a tensiunii din fir pe toa- tă durata turnării apei. Figura II.46
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!